Prostat Büyümesi Tedavisi
Semptomlar yaşam tarzınızı aksatmaya başladığında artık tedavi seçeneklerinizi düşünmenin zamanı gelmiştir. Seçeneklerinizi anlamanız (her bir tedavinin etkinliği ve içerdiği riskler dahil), arzu ettiğiniz sonuç ve yaşam tarzı gereksinimleriniz doğrultusunda doğru seçimi yapmanıza yardım edecektir. Bu bilgileri üroloğunuzla tartışın.

GreenLight PVP Lazer Nedir?

GreenLight PVP Lazer Prosedüründen önce hastalar, etkili ama invazif cerrahi ile daha güvenli ama daha az etkili ısı tedavileri arasında seçim yapmak zorundaydılar. TURP'nin ("altın standardı" niteliğindeki cerrahinin) etkinliğini, minimum düzeyde invazif tedavinin rahatlık ve kolaylığı ile birleştiren GreenLight PVP Lazer Prosedürü (Prostat Dokusunun Fotoselektif Yöntemle Buharlaştırılması), BPH için benzersiz ve basit bir çözüm sunmaktadır. GreenLight PVP Lazer Prosedüründe çok yüksek güçlü lazer kullanılarak, büyümüş prostat dokuları derhal buharlaştırılıp yok edilir.Çoğu hastalar, prosedürden birkaç saat sonra evlerine dönebilir ve birkaç gün içinde, normal, yorucu olmayan hafif faaliyetlere başlayabilirler. GreenLight PVP, idrar semptomlarından yoksun olarak ve taviz vermeden BHP için ideal çözümü getirip, serbest kalmanızı sağlar!

Prostat Büyümesi için Tedaviler

Prostat büyümesi semptomlarına karşı savunmanın ilk hattı genellikle tıbbi tedavidir. İlaçlar pahalı olmakla kalmayıp, ömrünüzün sonuna kadar her gün alınmaları şarttır. İlaç tedavisi zamanla faydasını yitirebilir. Yan etkileri arasında impotans, baş dönmesi, baş ağırıları, yorgunluk ve cinsel arzunun kaybı sayılabilir.
  • Isı Tedavileri; Isı tedavileri ya da termal tedaviler, prostat dokularının ısıtılıp öldürülmesi için çeşitli enerji kaynaklarının kullanılmasını gerektirir. Öldürülen dokular prostatta kalır ve yara dokusuna dönüşür. Bunun sonucunda oluşan tamamlanmış doku azalması ve prostat şişikliği, idrar semptomlarının birkaç hafta ile birkaç ay arasında devam etmesine neden olur. Birkaç gün ya da birkaç hafta kateter takmanız gerekebilir.
Transüretral mikrodalga termoterapisi (TUMT), transüretral iğne ablasyonu (TUNA®) ve interstitial lazer koagülasyonu (ILC) sayılabilir. Bu tedaviler, idrar semptomlarının giderilmesi ya da iyi idrar akımı sağlanması açısından her zaman etkili olmamakta ve semptomlar bir veya iki yıl içinde geri dönebilmektedir. GreenLight PVP prosedürleri binlerce hasta üzerinde başarıyla uygulanmış olup, sonuçlar uzun sürelidir.Isı tedavilerinin yan etkileri arasında, idrar yaparken ağrı ve tahriş, idrar yolu infeksiyonları, inkontinans, idrar retansiyonu (mesanenin dolu olmasına rağmen boşaltılamaması), impotans ve retrograd ejakülasyon sayılabilr.
  • İnvazif Cerrahi; Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TURP), tedavinin "altın standardı" olarak bilinir. Büyümüş prostat dokusu ameliyatla alınarak semptomlar giderilir ve idrar akışı normale döner.
TURP, invazif bir cerrahi prosedürdür. Aralarında aşırı kan kaybı, kan transfüzyonu, inkontinans, impotans, infeksiyon, idrar yaparken ağrı ve yüksek oranda retrograd ejakülasyonun da bulunduğu büyük komplikasyon risklerini içerir. TURP, 1 ila 4 gün hastanede yatmayı ve 1 ila 3 gün kateter takılmasını gerektirir. İyileşme süresi ortalama 4-6 haftadır.

Eski Lazer Teknolojileri

Eski lazer teknolojileri, büyümüş prostatı tedavi etmeye çalışır. Bu lazerler ısı kullanarak dokuları öldürür ancak ortadan kaldırmaz. Öldürülen doku vücutta kalır ve zamanla vücuttan atılır. Ancak, birkaç hafta süreyle ağrı ve rahatsızlığa yol açar. Sadece Laserscope'un GreenLight PVT Lazer Sistemi patenti yeşil ışıklı lazer kullanarak dokuları buharlaştırıp yok eder ve ardında idrarın serbestçe akacağı açık bir kanal bırakır. Sonuçlar ve tedavi hızla elde edilir. İyileşme süresi kısadır ve rahatsızlık içermez. GreenLight PVP Lazer Prosedürünü isteyin.
böbrek taşı kırma