Böbrek Taşları Belirtileri

Böbrek Taşları Belirtileri

Böbrek taşları belirti vermeden de karşımıza çıkabilir. En yaygın belirti vermeyen durum başka bir hastalığı araştırırken görüntüleme yöntemlerinde rastlantısal olarak görülmesidir. Özellikle böbrek içerisinde rastladığımız büyük hacimli böbrek taşları ağrıya neden olmazlar.

Tipik belirti ise taşın olduğu tarafta kasıklara yayılan çok şiddetli yan ağrısı şeklindedir. Bazen eğer taş mesaneye yakınsa sık idrar çıkma ve aniden idrara sıkışma (urgency) gibi belirtiler verebilir. Ağrı sırasında bulantı ve kusma da görülebilmektedir. Hastalık idrarda görünür kan, enfeksiyon ve/veya böbrek yetmezliği ile ilişkili olabilir.

Eğer enfeksiyon ve böbrek yetmezliği oluşursa, hemen tedavi gerektiren acil cerrahi durumdur. Taşların kesin tanısı görüntüleme yöntemleri ile olur ve en iyisi kontrastsız batın bilgiyarlı tomografi (CT) ile direkt film kombinasyonudur. Bilgiyarlı tomografi ve direkt radyolojik tetkik ciddi abdominal ağrı ile seyreden değişik tedaviler gerektiren başka hastalık olasılıklarını da eler.

böbrek taşı kırma