ESWL Nedir?

ESWL Nedir?

ESWL (Şok dalga litotripsi) yüksek frekanslı ses dalgalarını dış bir kaynaktan (vücudun dışından) göndererek böbrek taşını küçük parçalara ayırıp idrar yollarından düşmesini sağlamaya yarar.

Bu yaklaşımın başlıca avantajları nelerdir?

 • Bulunan en güvenilir ve girişim gerektirmeyen taş tedavi yöntemidir.
Diğer teknikler ile karşılaştırıldığında:
 • Taşların tamamen temizlenmesi için birden fazla seans gerektirebilir.
 • Sonuçlar hastanın kilosu, taşın büyüklüğü ve istenmeyen böbrek anatomisinden etkilenebilmektedir.
 • Böbreğin yapısı ve fonksiyonuna bağlı olarak taş dökülmesi etkilenebilir.

Nasıl bir hazırlık gerekir?

ESWL çoğunlukla sedasyon veya genel anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir, ancak çocuk ve bebek hastalarda sedasyon altında yapılmaktadır. Herhangi bir ön hazırlık gerektirmemekle beraber kan sulandırıcı ilaçlar (warfarin, aspirin, clopidogrel v.b.) işlemden 5-7 gün önce kesilmelidir.ESWL eğer sedasyon veya genel anestezi altında uygulanak ise, tedavi öncesi 6 saat yeme-içme (su da dahil olmak üzere) kesilmelidir.Herhangi başka bir hastalık nedeniyle düzenli kullanılan ilaçlar sadece bir yudum su ile alınabilir, bu duruma istisna olarak kan sulandırıcı ajanlar (warfarin, aspirin, clopidogrel v.b.) alınmamalıdır. Bu gibi ilaçların işlemden 5-7 gün önce alımı durdurulmalıdır.

ESWL işlemine gelirken ne getirmeliyim?

 • Tüm ilişkili görüntüler filmler, tomografi ya da ultrason gibi
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar

Operasyon odasında neler olur?

ESWL seansından yaklaşık 30 dk önce güçlü bir ağrı kesici ilaç verilerek beklenir ve hasta seansa alınır. İşlem gerek duyulursa sedasyon altında da yapılabilir. Bu durumda hastanın taşı ağrısız bir uyku halinde iken kırılmaktadır. ESWL cihazının su dolu çanağında üretilen yüksek frekanslı ses dalgaları çanağın tepesinde bulunan ve vücudunuza temas eden bir balon sayesinde vücuda intikal ettirilir ve hedeflenen taşa iletilir. İşlem sırasında taşın yerini belirlemek ve taş kırma işleminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla aralıklı görüntüleme yapılır.

ESWL Riskler Nelerdir?

ESWL son derece güvenli bir işlem olarak nitelendirilir. Özgül komplikasyonları şunlardır:
 • Taş parçalarının yolda ilerlemesine bağlı ağrı
 • Taş parçalarının tıkanıklığa yol açacak şekilde idrar akımını azaltması (Bu durumda parçalar rijit üreteroskop ile temizlenebilir veya J Uçlu Tüp yerleştirilebilir.
 • Bazı durumlarda taş kırılmasına rağmen dökülmeyebilmektedir.
 • Enfeksiyon, kanama

Bu işlem şu durumlarda uygulanamaz:
 • Hamile olmanız durumunda (ses dalgaları ve filmler bebeğe zarar verebilmektedir)
 • Kanama bozukluğunuz varsa
 • Böbrek enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek kanseri olmanız durumunda

Sonrasında neler beklemeliyim?

Bu işlem sonrasında, taş parçaları idrarda birkaç gün veya hafta içerinde atılır ve hafif bir ağrıya neden olabilir. Bazen, taşların tamamen temizlenmesi için yeniden seans veya nadiren diğer minimal invaziv taş tedavileri gerekebilir.ESWL sonrası idrarınızı süzgeçten geçirerek çıkan taş parçalarınızı analiz için kuru bir kaba koyarak Merkezimize getirmeniz uygun olacaktır.

İzlem

Taş parçalarının düşmesine yardım etmek için günlük 8-10 bardak sıvı almanız gerekir. ESWL seansı sonrası ortalama 7 gün sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Kontroller taş temizlenene kadar devam etmektedir.ESWL sedasyon veya genel anestezi altında uygulanırsa işlem sonrası en az 24 saat boyunca araç kullanamamanız gerekmektedir.Taşın temizlenmesini takiben kontrol polikliniğimizde belli aralarla (3, 6 ve 12 aylık aralıklarla) takipleriniz devam edecektir.

böbrek taşı kırma