Green Light Nedir?
GreenLight PVP Lazer Prosedüründen önce hastalar, etkili ama invazif cerrahi ile daha güvenli ama daha az etkili ısı tedavileri arasında seçim yapmak zorundaydılar. TURP'nin ("altın standardı" niteliğindeki cerrahinin) etkinliğini, minimum düzeyde invazif tedavinin rahatlık ve kolaylığı ile birleştiren GreenLight PVP Lazer Prosedürü (Prostat Dokusunun Fotoselektif Yöntemle Buharlaştırılması), BPH için benzersiz ve basit bir çözüm sunmaktadır. GreenLight PVP Lazer Prosedüründe çok yüksek güçlü lazer kullanılarak, büyümüş prostat dokuları derhal buharlaştırılıp yok edilir. Çoğu hastalar, prosedürden birkaç saat sonra evlerine dönebilir ve birkaç gün içinde, yorucu olmayan hafif faaliyetlere başlayabilirler. GreenLight PVP, idrar semptomlarından yoksun olarak ve taviz vermeden BHP için ideal çözümü getirip, serbest kalmanızı sağlar! Her tıbbi prosedürde olduğu gibi, bireysel sonuçlar farklı olabilir. Bu web sitesindeki ifadeler, tipik klinik çalışmaların sonuçlarına dayanmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi ve riskler için lütfen üroloğunuza danışın.

Green Light Öncesi ve Sonrası

Aşağıdaki bilgiler, operasyon öncesi ve sonrasıyla ilgili olarak doktorunuzun büyük olasılıkla izlemenizi isteyeceği bazı önemli talimatları gözden geçirerek, GreenLight prosedürüne ve iyileşme dönemine hazırlanmanıza yardım etmek amacıyla tasarlanmıştır. Ancak, her hastanın ayrı olduğunu ve dolayısıyla doktorunuzun size ek ya da farklı talimatlar verebileceğini unutmayın. Sorularınız ya da endişeleriniz varsa doktorunuza başvurun.Nezleye, enfeksiyon veya ateşli bir hastalığa yakalanırsanız ya da başka tıbbi problemler çıkarsa doktorunuzu arayın.Aspirin ya da aspirin içeren ilaçlar (Coumadin® veya Plavix®) alıyorsanız doktorunuza söyleyin. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda, GreenLight PVPTM Lazer Prosedüründen birkaç gün önce bu ilaçları bırakmanız gerekebilir.Düzenli olarak almakta olduğunuz reçeteli ilaçlarınızı prosedür günü alıp almamanız gerektiğini üroloğunuza sorun.Antibiyotikleri, doktorunuzun reçetesine göre alın.Programlanan prosedürünüzden önce, prosedürün ardından almanız gerekecek ilaçların reçetesini doktorunuzdan yazmasını isteyin. Bu ilaçları prosedürünüzden önce satın alarak hazır bulunmalarını sağlayın. Prosedür hakkındaki sorularınızı bir yere yazarak, prosedürden önce doktorunuza sorun. Prosedürden önceki akşam, her zamanki gibi yemeğinizi yiyebilir, içeceğinizi içebilirsiniz. Ancak, eğer prosedürünüz ertesi gün öğleden önce ise, bir önceki gece saat 12.00'dan sonra ağızdan hiçbir şey almayın. Prosedürünüz öğleden sonra ise, üroloğunuz ve anesteziyoloğunuz berrak sıvı halinde bir kahvaltıya izin verebilir.
  • Prosedür günü, vücudunuza sıkı oturmayan rahat giysiler giyin.
  • Düzenli olarak aldığınız reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçların listesini prosedür günü beraberinizde getirin.
  • Lütfen, tedavinizden iki saat önce gelmek üzere plan yapın.
  • Prosedürden sonra taburcu edilmeden önce anestezinin etkisinden kurtulmak için biraz zaman harcamanız gerektiğini unutmayın.
  • Evinize dönmek için gerekli ulaşımı düzenleyin; prosedürden sonra 48 saat süreyle otomobil ya da diğer tehlikeli ekipmanları kullanamazsınız.
  • Doktorunuz geceyi prosedürün yapılacağı tesiste geçirmeniz gerektiğini söylerse, ertesi sabah birinin sizi gelip alması için plan yapın.

Green Light İçin İlaçlar

Lütfen ilaçlarınızı doktorunuzun reçetede belirttiği gibi alın. Verilen antibiyotik rejimini tamamlayın. Ağrı kesicileri doktorunuzun talimatına göre alın. Tylenol ya da non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (örn., Aleve®) hafif ağrı ve rahatsızlıkları giderir. Başka türlü talimat verilmediyse, operasyondan önce almakta olduğunuz normal ilaçlarınızı almaya devam edin. Kan incelticilerini veya aspirin ürünlerini bir hafta süreyle almayın ya da doktorunuzun bu konudaki talimatını izleyin. Prosedürden sonraki ilk 48 saat boyunca istirahat edin. Anestezinin ardından 48 saat süreyle otomobil ya da diğer tehlikeli ekipmanları kullanmayın. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, yorucu olmayan hafif faaliyetlere 48 saat sonra başlayabilirsiniz. Yorucu egzersizden, ağırlık kaldırmaktan, bisiklete binmekten ve bahçe işi yapmaktan iki hafta süreyle kaçının; aksi takdirde titreşimler ve hareketler kanamaya yol açabilir. Operasyondan sonra iki hafta süreyle cinsel faaliyete girmeyin. Prosedürden sonra oluşacak şişliğin derecesine göre, mesanenizi boşaltmak için katetere ihtiyacınız olabilir. Kateterler genellikle 24 saat içinde çıkartılır. Doktorunuz tarafından bu konuda talimat verilmedikçe, kateteri drenaj torbasından sökmeyin. Kateterin etrafını sabunlu suyla yıkayıp, iyice durulayın.

Green Light İçin Diyet

Operasyondan sonraki ilk 3 gün içinde kahve, çay, gazlı meşrubat, alkollü içki, turunçgillerden elde edilen meyve suları, acılı yiyecekler ve sigaradan kaçının.Özellikle su olmak üzere sıvı girişini artırın. Tipik olarak, normal sıvı girişinden yaklaşık 0,7 - 1,4 litre (3 - 6 su bardağı) fazlası tavsiye edilir. Saat 18'den sonra sıvı girişini sınırlayın.Dışkılama sırasında kendinizi zorlamayın. Tamamen iyileşinceye kadar dışkılama faaliyetleriniz düzensiz olabilir. Diyetinizdeki lif miktarını artırın. İyileşme döneminizin ilk iki haftasında dışkı yumuşatıcısı ya da laksatif almanız gerekebilir.

Green Light Beklenen İşaretler

Operasyondan sonraki ilk ay içinde acil ve/veya sık idrar yapma isteği ile karşılaşabilirsiniz. Bu normaldir. Bu durumu giderebilecek ilaçlar hakkında doktorunuzla görüşün. İdrar yaparken bazen az miktarda kanama görebilirsiniz. Kanama eşliğinde küçük kan pıhtıları da görülebilir. Bu normal olup, sıvı girişini artırdığınızda düzelmelidir. İdrar yaparken hafif yanma ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu da normal olup, bir ila iki haftadan geçer.Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa lütfen derhal doktorunuzun ofisini arayın: İdrarda parlak kırmızı kanama ve eşliğinde ağır kan pıhtısı. 38° C üstünde ateş. 4 saatten daha uzun bir süre idrar yapamama.Mesanenin dolu olduğu hissinin idrar yaptıktan sonra geçmemesi. Herhangi bir zaman şiddetli ağrı. GreenLight prosedürüne hazırlık ya da prosedür sonrası iyileşme dönemine ilişkin herhangi bir sorunuz olduğunda.

böbrek taşı kırma