Sünnet Yapan Hastaneler
Yaza girdiğimiz bugünlerde okulların kapanması ile beraber ailelerde sünnet hazırlığı başlamaktadır. Çocuklarımızın hayatında önemli bir yer tutan sünnet yaptırmaya karar vermek bazen aileler için de zor olabilmektedir. Sünnet ile ilgili aileleri aydınlatmak amacıyla konu ve Merkezimizde yapılan uygulama ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum: Sünnet; erkek çocuklarda penisin ucunu çevreleyen cilt parçasının bir kısmının penisin ucu açıktan görülecek şekilde cerrahi yöntemle çıkarılmasıdır. Çocuklarımızın büyük bir kısmı sünnet işlemini pipisinin ucu kesilecek şeklinde bilmektedir; çocuğun yaşı uygunsa işlemin çocuğun pipisiyle değil, sadece etrafındaki fazlalık derinin çıkarılması olduğu anlatılmalıdır. Yapılacak işlemin ne olacağını bilmesi çocuğun korku ve endişeyi daha az yaşamasına neden olur.
  • Sünnetin sağlık açısından yararları bulunmaktadır. Sünnet sırasında çıkarılan ve penisin etrafını çevreleyen deri parçası bazı durumlarda idrar akımında zorlanmaya yol açmaktadır. Derinin kendisi de iltihaplanıp ağrılı durumlara ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Sünnet olmayan erkeklerde erişkin dönemde bu bölgedeki kanser riski ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma oranı da sünnetli kişilere göre daha fazla olmaktadır.
  • Sünnet cerrahi olarak basit bir operasyon olmasına rağmen dikkat edilmediği ve uygun ortamlar sağlanmadığı takdirde ciddi kötü sonuçlar doğurabilecek bir işlemdir.
  • Sünnetin ne zaman yapılması gerektiği en sık sorulan soruların başında gelir. Bu konuda benim de kabul ettiğim genel yaklaşım 2-6 yaş arasında sünnet yapılmamasıdır. Çocukların ruhsal açıdan zarar görmemesi için bu yaş grubundaki çocuklara tıbbi gereklilik olmadığı sürece sünnet yapmamak doğru olacaktır.
  • Merkezimizde sünnet olacak çocuğumuza gerekli kan testlerinin yapılması takiben işlem sırasında ağrı hissetmemesi ve korkmaması için kısa etkili bir ilaç verilir. Takiben işlem sırasında ağrı hissetmemesi için penise lokal anestezi yapılır ve sünnet gerçekleştirilir.
  • Sünnet sırasında amaç çocuğa ağrı, korku hissettirmeden steril şartlarda modern teknikle işlemi gerçekleştirmektir.

böbrek taşı kırma